Najtańszą i jednocześnie najskuteczniejszą procedurą w stomatologii jest odpowiednia higiena jamy ustnej i szeroko pojęta profilaktyka.
Oprócz próchnicy największym zagrożeniem dla naszych zębów jest paradontoza. Jej główna przyczyna to odkładający się na zębach, często niewidoczny, bo ukrywający się w kieszonkach dziąsłowych kamień nazębny. Może on być powodem przewlekłego stanu zapalnego dziąseł. Przez długi czas choroba ta nie daje żadnych odczuwalnych dolegliwości. Skutkiem takiego stanu jest jednak postępująca degradacja kości, w której osadzone są zęby. Bardzo często pacjenci zgłaszają się po pomoc dopiero, gdy następuje widoczne odsłonięcie szyjek zębów, dochodzi do krwawienia dziąseł, lub wręcz gdy pojawia się rozchwianie zębów. Niestety na tym etapie proces zaniku kości można jedynie spowolnić, ale skutki długotrwałego stanu zapalnego są nieodwracalne.
Aby zapobiec takiemu ryzyku wystarczy regularnie usuwać kamień nazębny, który może tworzyć się także mimo dobrej higieny jamy ustnej. Szybkość odkładania się kamienia i osadów zależna jest w dużej mierze od indywidualnej predyspozycji i częstotliwość usuwania złogów należy dostosować do potrzeb.
Nie jest prawdą, co usłyszeć można powszechnie, że utrata zębów jest nieuchronnym zjawiskiem związanym z wiekiem. Prawidłowa higiena, profilaktyka i w razie potrzeby leczenie zachowawcze pozwala na zachowanie uzębienia na całe życie !
Jeśli mimo naszych starań pojawia się próchnica to leczenie jej już w stadium początkowym połączone z prawidłową profilaktyką pozwala uniknąć wielu problemów z uzębieniem w przyszłości.
Warto zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę u dzieci i młodzieży. W tej grupie wiekowej podatność na próchnicę jest znacznie większa. Czynnikiem wywołującym próchnicę są bakterie, które produkują kwasy niszczące szkliwo i zębinę. Zalegające na zębach pokarmy a zwłaszcza cukry są dla nich idealna pożywką. Czyszczenie zębów zaraz po posiłku uniemożliwia rozwój tych drobnoustrojów. Dodatkowo ograniczenie cukrów w diecie jest czynnikiem sprzyjającym nie tylko zdrowym zębom, ale jest zbawienne dla całego organizmu.
Wbrew powszechnemu przekonaniu naturalnie białe zęby są zazwyczaj zębami „słabszymi” od tych w kolorze kości słoniowej. Wiąże się to ze stopniem mineralizacji. Z tego powodu zęby u dzieci są zazwyczaj jaśniejsze niż u osób dorosłych, ze względu na mniejszą zawartość substancji mineralnych. Jednocześnie jednak są bardziej podatne na próchnicę !